Čo ovplyvňuje vznik celulitídy a ako ju minimalizovať?

Výsledkom podkožného tuku je pomarančová koža. Tento tuk prečnieva do dermis – vrstvy kože umiestnenej tesne pod pokožkou – epidermis. Dermis je vlastne sieť spojivového tkaniva, ktorá vyzerá ako plást. Keď sa tukové bunky zväčšujú, spojivové tkanivo slabne a tukové hrbolčeky vychádzajú po pokožku. Vznikne na pohľad nie veľmi príjemná celulitída.

Čo ovplyvňuje jej vznik?

Ku vzniku celulitídy prispieva niekoľko faktorov: množstvo telesného tuku, geneticky podmienená distribúcia tuku, hrúbka pokožky, sila spojivových vlákien a hormóny. Štúdie tvrdia, že celulitídou trpí takmer 85 % žien nad 20 rokov. S vekom sa celulitída stáva výraznejšou, špeciálne u žien, ktoré necvičia pravidelne. Čo sa mužov týka, tak týmto stavom trpí len 10 %. Prečo? Pretože majú hrubšie vrstvy kože, takže tuk sa podstatne ťažšie pretlačí do dermis.

Ako minimalizovať celulitídu?

Najlepšou a overenou metódou je dostatok pohybu a pravidelné silové cvičenie 2 – 3 krát týždenne. Figuruje to zaručene: čím vyrysovanejšie máte svaly, tým hladšie bude vyzerať vaša pokožka. Tiež aj tuková pokožka bude tenšia. Optimálna hmotnosť súvisí tiež s elasticitou pokožky.

K riešeniu celulitídy výrazne prispieva aj stravovanie. Doprajte si chudé bielkoviny, celozrnné potraviny, zdravé tuky.

Postarajte sa aj o zlepšenie tvorby kolagénu v koži. Pomáhajú krémy s retinolom a vitamínom C, niektoré ženy si pochvaľujú užívanie kolagénu vnútorne. Ak fajčíte, mali by ste prestať, pretože fajčenie oslabuje tvorbu kolagénu, ktorý je hlavnou zložkou spojivového tkaniva.

Foto: unsplash.com