Vaša kúpeľňa možno potrebuje hĺbkovú očistu – kedy je najvyšší čas?

Vaša kúpeľňa možno potrebuje hĺbkovú očistu – kedy je najvyšší čas?

Novodobým trendom nie je hromadenie vecí, ale ich zbavovanie sa. Minimalizmus a udržateľnosť vládnu svetom! Hygienické potreby, ktoré ste otvorili, nepoužívali a stále ich skladujete na poličke v kúpeľni, sú toho žiarivým príkladom.

Vaša kúpeľňa možno potrebuje hĺbkovú očistu – kedy je najvyšší čas?
(zdroj: unsplash.com)

Aby starostlivosť o zuby nebola na škodu

Prvým hygienickým produktom, o ktorom si mylne myslíme, že vydrží večnosť, je zubná pasta. Obzvlášť, keď je otvorená. Ak zubnú pastu otvoríte, nemali by ste si ju nechávať dlhšie, než 12-18 mesiacov. Zahodiť ju treba aj vtedy, ak sa jej zmení chuť alebo textúra. Predísť predčasnému vyhadzovaniu môžete tým, že nebudete pastu skladovať na príliš teplom alebo príliš studenom mieste a zatvárať ju po každom použití na doraz. Pri zubnej hygiene ešte ostaneme – zubná kefka, ktorú dennodenne používate, vám vydrží maximálne tri mesiace. Potom jej treba dať jednoznačné zbohom.

Pozor na mydlo

Ak pri sprchovaní používate špongiu, ktorou rozotierate sprchový gél, možno si neuvedomujete, že sa v nej pri každom použití hromadia baktérie a plesne, ktoré nevidno. Tie môžu byť veľmi nebezpečné, ak máte napríklad na tele nejakú otvorenú ranu. Odborníci preto odporúčajú meniť takéto telové špongie maximálne po dvoch mesiacoch používania. Podobne je na tom aj mydlo. Zabalené vydrží aj celé roky, ale v momente, keď ho vystavíte pri používaní vode, začínajú sa v ňom hromadiť baktérie. Nie nadarmo sa na uskladňovanie otvoreného mydla používajú špeciálne nádoby, z ktorých nadbytočná voda odteká a mydlo v nej nebude ležať.

Tampóny maximálne dva roky

Žiletky sú v rámci hygieny tiež veľmi nebezpečné. Na pohľad vyzerajú, že nemajú žiadne opotrebenie a vydržia večne. Nie je to vôbec tak – žiletky by sa mali meniť najneskôr po dvoch týždňoch intenzívneho používania, alebo po treťom až piatom použití, ak ich nepoužívate každý deň. Želiezka na žiletkách hrdzavejú, takže ak ich používate viac, ako sa odporúča, môžete si podráždiť pokožku a získať infekciu. A ešte pár slov o ženských hygienických pomôckach. Krabičku tampónov, ktoré máte v skrinke viac, než dva roky, by ste mali okamžite vyhodiť, aj keď sa na nej možno píše niečo iné. Skladujte ju vždy na suchom mieste, lebo ak sa dostane do kontaktu s miernym vlhkom, môžu sa v nej opäť nahromadiť neviditeľné plesne a baktérie.