Staráte sa o svoje oblečenie správne? Prezradíme vám, ako pomôžete svojím obľúbeným kúskom vydržať čo najdlhšie

Staráte sa o svoje oblečenie správne? Prezradíme vám, ako pomôžete svojím obľúbeným kúskom vydržať čo najdlhšie

Čoraz populárnejšia a ekologická udržateľnosť nespočíva iba v tom, aby ste nakúpili značky slow fashion a správne odstránili textilný odpad, ale celkovo v životnom štýle. A k tomu patrí aj spôsob a frekvencia nákupov a starostlivosti o odevy.

Staráte sa o svoje oblečenie správne? Prezradíme vám, ako pomôžete svojím obľúbeným kúskom vydržať čo najdlhšie
(zdroj: unsplash.com)

Nesušte oblečenie v sušičke

Ako dlho vám ktorý módny kúsok vydrží samozrejme závisí aj od kvality materiálov a výroby, ale správna starostlivosť robí zázraky. Vedeli ste, že každým praním sa z oblečenia uvoľňujú mikročiastočky, ktoré znečisťujú životné prostredie? Dá sa tomu mierne zabrániť používaním špeciálnych obalov na oblečenie pri praní, ale úplne sa opotrebovaniu nevyhnete. Takže čím menej budete prať, tým dlhšie vám daný kúsok vydrží. Samozrejme, úplne neprať sa nedá, ale keď už musíte, perte aspoň na nižších stupňoch, ideálne na 30. Rovnako je dobré vynechať sušičku. Hoci po vybraní zo sušičky je oblečenie extra mäkké a voňavé, v skutočnosti však takéto sušenie poškodzuje vlákna.

Kúpte si naparovač

Pomôcť obmedziť frekvenciu prania vám môžu aj špeciálne spreje, ktoré absorbujú pachy z oblečenia. Väčšina vecí, ktoré nosíme, sa totiž vôbec nemusí prať každý deň, stačí redukovať ich pachy (samozrejme, okrem spodného prádla). Aj skladovanie môže predĺžiť životnosť oblečenia. Prvým a najjednoduchším krokom je napríklad uloženie cédrových guličiek, ktoré vám v skrini budú odháňať mole. Investujte aj do prenosného naparovača, ktorý sa vám zíde nielen na cesty, ale aj na každodenné fungovanie. Niekedy totiž stačí veci iba jemne napariť bez toho, aby ste museli žehliť na najvyššom stupni, čo textil tak isto neznáša dobre.

Stačí aj jednoduchý krajčírsky set

O odžmolkovači ste už určite počuli. Je to naozaj vynikajúca vec, ktorá vám pomôže zbaviť sa nevzhľadných žmolkov pridávajúcim oblečeniu na veku a vzbudzujúcim dojem zničeného oblečenia. A ďalšou nevyhnutnosťou je jednoduchý krajčírsky set. Už žiadna vyhodená ponožka kvôli malej dierke! Skvelým pomocníkom je aj špeciálna lepiaca páska na textil, ktorú môžete použiť, ak sa vám nechce alebo veľmi šiť neviete. A čo so škvrnami, ktoré sa už nedajú vyprať ani nijako inak odstrániť? Máme pre vás jednoduchý tip, ktorý ide opäť do módy – batikovanie. Stačí vygoogliť si postup a váš kúsok získa nový vzhľad aj nový život.