Strava v tehotenstve – čo by ste mali jesť viac a čomu sa vyhýbať?

Strava, nie len v tehotenstve, je veľmi dôležitá a ovplyvňuje to, ako bude naše telo fungovať. Vďaka správnej strave dosiahnete vysnenú hmotnosť, zbavíte sa chorôb a zároveň si ju môžete stále vychutnávať. To platí aj v tehotenstve. Sú potraviny, ktoré veľmi pozitívne vplývajú na telo mamičky a vývoj bábätka, no sú aj také, ktoré môžu uškodiť.

Strava v tehotenstve – čo by ste mali jesť viac a čomu sa vyhýbať? (Foto: unsplash.com)

Čo jesť viacej v tehotenstve

Jedným slovom sa dá povedať, že by mala byť strava v tehotenstve dostatočne pestrá. Keďže bábätko, a aj vy, potrebujete v tehotenstve dostatok rôznych vitamínov, tak je potrebné mať v jedálničku rôzne potraviny. Základom je dostatok ovocia a zeleniny, z ktorej budete mať základné vitamíny a minerály. Samozrejmosťou je aj celozrnné pečivo a aj bielkoviny v podobe chudého mäsa a rýb. Najdôležitejšími živinami počas tehotenstva sú bielkoviny, vápnik, železo, vitamín D a kyselina listová. 

Čomu by ste sa mali v tehotenstve vyhýbať

V prvom rade by ste si jedlo nemali príliš dochucovať – veľké množstvo soli môže telu uškodiť a veľa soli sa nachádza aj v niektorých druhoch špeciálne namiešaných korenín, na to treba dávať pozor. Rovnako by ste to v tehotenstve nemali preháňať ani s kávou, keďže bolo potvrdené, že sa neodporúča viac ako 300 miligramov kofeínu denne. Vyhnite sa surovým rybám a surovému mäsu, surovým vajciam a dresingom zo surových vajec.