Viete, ktoré potraviny vám najlepšie vybudujú svalovú hmotu?

Viete, ktoré potraviny vám najlepšie vybudujú svalovú hmotu?

Ak považujete naberanie svalovej hmoty za čisto mužskú záležitosť, mali by ste vedieť, že dostatočná svalová hmota je dôležitá aj pre správne fungovanie ženského organizmu. Svaly potrebujeme predovšetkým kvôli pohybu, aminokyselinám, ktoré zadržiavajú a tiež výdaju energie a spaľovaniu tukov. Okrem cvičenia a silového tréningu je dôležitý predovšetkým jedálniček. Čo doňho teda zaradiť?

Viete, ktoré potraviny vám najlepšie vybudujú svalovú hmotu?
(zdroj: unsplash.com)

Nevsaďte iba na jednu konkrétnu potravinu

Prirodzené naberanie svalovej hmoty ide aj pomocou jedálnička bez rôznych “pomocníkov”, ktorými sú rôzne doplnky výživy a doplnky stravy. V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ktoré potraviny sú najlepšími “svalostavačmi”, čo ale neznamená, že odteraz by sa váš jedálniček mal skladať iba z týchto jedál. Dôležité je aj zachovať pestrosť stravy a nezabudnúť ani na vlákninu, vitamíny, zdravé tuky a iné látky, ktoré k celkovému zdravotnému štýlu potrebujeme. Prvým na zozname je všetkým dobre známe chudé hydinové mäso, najmä kuracie prsia. Je to tak preto, lebo toto mäso obsahuje bielkoviny, ktoré sú pri budovaní svalovej hmoty základom – až 20 gramov na 100 gramov mäsa. Bielkoviny a iné živiny potrebné na budovanie svalov môžete, samozrejme, telu dodať aj v podobe výživových doplnkov. Nájdete ich v každej lekárni, alebo na ich nákup využite Dr. Max zľavový kupón, vďaka ktorému ušetríte.

Losos má veľa bielkovín, ale…

Hoci je vo všeobecnosti červené mäso považované za škodlivé, ak si ho doprajete raz za čas a v menšom množstve, v skutočnosti vám pri budovaní svalovej hmoty môže pomôcť. Chudšia hovädzina (čiže napríklad aj sviečková), má totiž veľa bielkovín, až do 25 gramov na 100 gramovú porciu a zároveň obsahuje pomerne málo tuku. Samozrejme, dobrý zdroj bielkovín nájdeme aj v mori. Ryby ako losos či tuniak ich majú naozaj hojne, ale treba myslieť aj na to, že už nie sú také nízkotučné ako kuracie či hovädzie mäso. Na druhú stranu však v týchto rybách nájdeme cenné omega mastné kyseliny, ktoré sú pre zdravie svalov takmer nevyhnutné.

Stavte na strukoviny alebo mliečne výrobky

Kvalitné a ľahko dostupné bielkoviny (a vo veľkom množstve) obsahujú vajíčka. Majú tiež aminokyselinu leucín, ktorá priaznivo vplýva na nárast svalov. Sú aj zdrojom dôležitého vitamínu D a výhodou je tiež menší podiel kalórií. Nemali by ste však zanedbať ani rastlinné bielkoviny. Medzi potraviny, ktoré ich obsahujú naozaj veľa, patrí napríklad fazuľa, ale aj cícer, edamame, šošovica a edamame. Siahnuť odporúčame aj po tvarohu alebo gréckom jogurte. Bielkoviny obsahuje tiež hnedá ryža alebo pohánka. Strava na rast svalovej hmoty môže zahŕňať aj arašidové maslo. Ak si lyžicu z neho pridáte do raňajkovej kaše alebo proteínového nápoja, zvýšite príjem bielkovín na postačujúcu mieru. Máte na proteínový nápoj mixér na smoothie? Ak nie, určite využite Andreashop zľavový kupón, vďaka ktorému si ho kúpite za výhodnú cenu. Stravu, vďaka ktorej vám svalová hmota porastie rýchlejšie, nezabudnite doplniť cvičením. Veľmi účinný a takmer pre každého vhodný je napríklad beh. V lete si však pri ňom dajte pozor na slnko, pred ktorým sa môžete ochrániť napríklad kvalitnými slnečnými okuliarmi. Tie si môžete kúpiť aj za dobrú cenu – stačí, ak pri tom použijete Timestore kupón.