Čo je dôležité pri výbere nového kávovaru

Kto by si každý deň nechcel vychutnať vynikajúce cappuccino alebo espresso? Ak si chcete ráno vychutnať na terase kávičku ako z kaviarne, určite by ste si mali zaobstarať kvalitný kávovar. Nie je to lacné zariadenie, takže by ste si mali spraviť pred nákupom poriadny prieskum. Čo všetko by ste mali zvážiť pri výbere nového kávovaru?

Čo je dôležité pri výbere nového kávovaru (Foto: unsplash.com)

Aké sú vaše požiadavky?

Aby vám kávovar sedel čo najviac, tak by ste si ho mali kupovať podľa vašich špecifických požiadaviek. Už pred nákupom by ste si mali ujasniť ako často budete kávovar používať. Tiež sa rozhodnite, či budete piť rôzne druhy kávy alebo vám stačí káva z kapsuly. Posledným faktorom je, koľko peňazí chcete do prístroja investovať. A to nie len na kúpu, ale aj prevádzku. Až keď si budete jednoznačne vedieť odpovedať na všetky tieto otázky, tak sa pustite do prehliadania obchodov.

Typy kávovarov

Je hneď viacero druhov kávovarov a líšia sa používaním, prevedením, veľkosťou a rôznymi ďalšími parametrami. Jednotlivým typom kávovarov a ich detailného hodnotenie sa venoval veľký test kávovarov portálu Kávičkuj, z ktorého taktiež vychádzame. Medzi základné typy kávovarov patria:

  • Kapsulový kávovar – príprava nápojov je jednoduchá a rýchla, cenovo je veľmi dostupný a hodí sa do menších kuchýň. Nevýhodou sú vyššie náklady na nákup kapsúl a nemáte možnosť pripraviť dve kávy naraz.
  • Pákový kávovar – nápoj si pripravíte z čerstvo namletej kávy a je vhodný pre kávových milovníkov. Ideálny typ na prípravu viacerých druhov kávy. Nevýhodou je potreba mlynčeka a po príprave musíte prístroj vyčistiť od usadenín.
  • Automatický kávovar – príprava kávy je najjednoduchšia, stačí len stlačiť tlačidlo. Súčasťou je aj mlynček, stačí do neho nasypať celé zrná. Kávu máte vždy čerstvú, ale musíte rátať s vyššou obstarávacou cenou.
  • Moka kanvička – momentálne je trendom hlavne u mladších cenových kategórií. Pripravíte v nej silnú kávu a je vhodná aj na cesty. Najväčšou nevýhodou je zložitejšia príprava kávy, ktorá sa môže počas varenia pripáliť.
  • French press – podobne ako moka kanvička, aj french press je pomerne lacnou záležitosťou, oproti klasickým kávovarom. Príprava kávy je rýchla a vhodný je aj na prípravu čaju. Na druhej strave, musíte ju ihneď podávať a káva musí byť správne namletá.
  • Prekvapkávač – posledným typom je prekvapkávač, s ktorým pripravíte viacero porcií naraz. Má mnoho skvelých funkcií a nie je potrebné kávu ihneď servírovať. Pozor treba dávať na výber správneho filtra, aby nezhoršil výslednú chuť kávy.

Vybrali ste si typ kávovaru, ktorý je pre vás ideálny? Základnú časť máte za sebou. Teraz si už len vybrať vám sympatickú značku a ujasniť si, či chcete aj nejaké doplnkové funkcie navyše, ktoré vám uľahčia prípravu kávy. O týchto vylepšeniach sa dočítate v tomto článku.