Ako zlepšiť trávenie? Toto sú potraviny podporujúce zdravé trávenie

Podľa štúdií trpí tráviacimi problémami približne 80 % žien po celom svete. Veľakrát to je spôsobené nesprávnou stravou, životným štýlom alebo podobnými faktormi. Stačí zmeniť pár návykov a potravín v jedálničku na to, aby sa činnosť tráviaceho traktu zlepšila.

Ako zlepšiť trávenie? Toto sú potraviny podporujúce zdravé trávenie (Foto: unsplash.com)

Rôzne druhy semienok

Na zlepšenie trávenia by ste mali k raňajkám alebo desiate pridať aj chia alebo ľanové semiačka. Chia semienka obsahujú množstvo vlákniny, omega-3 mastných kyselín a minerálov. Pravidelné užívanie slúži ako prevencia proti zápalom, znižuje hladinu cholesterolu v krvi a dôležité je, že regulujú správne fungovanie čriev. Ľanové semiačka majú mierne laxatívne účinky, čo je dobré proti zápche a podporujú pravidelné vyprázdňovanie. Pomáhajú s vyplavovaním toxínov z tela a upravujú funkčnosť metabolizmu.

Zaraďte probiotiká

Probiotiká nemusíte jesť len vo forme tabletiek, ale dajú sa ľahko získať aj zo stravy. Probiotiká sú živé mikroskopické organizmy, ktoré zlepšujú činnosť čriev a stav črevnej mikroflóry. Preto by ste mali začať jesť viac kyslých mliečnych výrobkov. Na obaloch potravín by ste mali hľadať informáciu o množstve obsiahnutých probiotických baktérií, najčastejšie to bývajú lactobacillus a bifi docterium. 

Pozor na stres

Ako už určite viete, tak stres je obrovským faktorom pri množstve zdravotných problémov. Jedným z nich môžu byť aj problémy s tráviacim traktom. Stres môže spôsobovať žalúdočné vredy, hnačky, zápchu alebo syndróm dráždivého čreva. Keď je telo v strese, tak má pocit, že musí prebehnúť trávenie rýchlejšie a nemá na tento proces dostatok času. Každý organizmus potom na to reaguje rôzne. Aj toto je dôvod, aby ste si dopriali dostatok odpočinku, naučili sa lepšie zvládať stresové situácie a začať s dychovými cvičeniami alebo jogou.